Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Wicked – Nejoblíbenější čarodějnice v Americe

plakát k muzikálu a zároveň cover deskyV dalším z článků o zahraničních dílech jsem se rozhodla přinést informaci o hitu, který ovládá americkou Broadway více než pět let a stále je vyprodáno. Předchůdce nejznámější americké „pohádky" Čaroděj ze země Oz osvětluje vznik "Zlé čarodějnice západu aneb jak to bylo než se zjevila Dorotka."

Ve Spojených státech amerických zná příběh Čaroděje ze země Oz a malé Dorotky každé malé dítě. Muzikál Wicked (Zlá) vypráví o tom, co tomuto příběhu předcházelo.

V kouzelné zemi je škola Shiz, do které přichází čarodějnice Elphaba, aby doprovodila svou sestru Nessarosse, která je na vozíku. Ale Elphaba je trochu jiná - je totiž zelená. Současně s ní nastupuje na Shiz krásná a zhýčkaná blondýnka Galinda. Ředitelka školy Madame Morrible přidělí Elphabu ke Galindě na pokoj. Ve škole pracuje i Dr. Dillamond, který je vlastně koza a je to jediný zvířecí učitel. Záhy ale přijde zpráva, že se zvířatům zakazuje mluvit. To se Elphabě nelíbí. Galinda si na Dillamondovu počest zkrátí jméno na Glinda, aby se zalíbila frajírkovi jménem Oliver Tompsett - britský Fiyero (www.wickedthemusical.co.uk)Fyiero, který ale jeví zájem spíš o Elphabu. Glinda projevuje zájem o Fiyera, Elphabě se také líbí, ale ta si kvůli své barvě pleti nevěří. Obě dívky se spřátelí. Nessarose se zamiluje do nesmělého studenta Boqa, který ale jeví zájem o Glindu. Když odmítne Nessarosinu náklonnost, Nessarose ho zakleje a stává se z něho "Plecháč".

Elphaba se chce setkat s Čarodějem ze země Oz, aby ji naučil kouzlit. Odjíždí proto do Emerald city, kde zjištuje, že jsou zvířata zavírána do klecí a zakazuje se jim mluvit. To se Elphabě nelíbí a když zjistí, že za vším je Čaroděj, ukradne mu kouzelnou knihu a stává se tak Wicked (Zlou). Všichni obyvatelé Ozu se snaží Elphabu chytit, použijí proti ní i smrt její sestry. Fiyero se rozchází s Glindou a vyznává si lásku s Elphabou.

Glinda pomůže Elphabě a Fyierovi uniknout pronásledovatelům a stává se tak Glindou, která se do historie zapíše jako hodná čarodějnice.

Wicked je muzikálLondýnská Glinda Diane Pilkington (www.wickedthemusical.co.uk) proslavený mimojiné svými písněmi, hlavně Elphabinu „Defying gravity" mají v repertoáru leckteré hvězdy showbussinesu. Nádherný duet „As long as you are mine" nebo krátké téma „limited" (omezená) zůstává dlouho v hlavě. Dále je velmi oblíbená píseň „Wizard and I".

Hudbu k muzikálu Wicked napsal Stephen Swartz na základě knihy Gregory Maquira - Wicked: The Life and Times of the Wicked witch of the West (Zlá: Život a doba Zlé čarodějnice západu). Autorkou libreta dle knihy je pak Winnie Holzman. Sám Schwartz ve Wicked použil části hudby ze svých přechozích děl a také přiznal, že si „vypůjčil" prvních sedm not z písně „Over the rainbow" (č. "Tou modrou klenbou") do leitmotivu "Limited". Právě píseň „Over the rainbow" pochází z původního filmu Čaroděj ze Země Oz z roku 1939.

Muzikál Wicked měl premiéru v roce 2003 v originálním a fanoušky dodnes obdivamerická Elphaba Julia Murneyovaném obsazení Idina Menzel (Elphaba) - Kristin Chenoweth (Glinda). Idina Menzel si pak roli Elphaby zopakovala v Londýně. Kromě Broadwaye se v USA jezdí tzv. americká (národní) tour. Na jedné z těchto tour se objevil jako Fiyero i Sebastian Arcelus (náš rozhovor s ním ohledně Hamleta zde), který se pak objevil jako Fiyero i na Broadwayi a následně se oženil s další „Elphabou" Stephanií J. Block. Mezi americkými fanoušky jsou pak nejvíce obdivovány představitelky Elphaby a Glindy. Pro informaci uvádím pár slavných dvojic:

Idina Menzel - Kristin Chenoweth
Shoshana Bean - Megan Hilty
Eden Espinoza - Megan Hilty
Julia Murney - Kendra Kassebaum
Stephanie J. Block - Annaleigh Ashford
Kerry Ellis - KSebastian Arcelus jako Fyiero a Julia Murney jako Elphabaendra Kassebaum

Poměrně hodně často se stává, že představitelé svých rolích na různých amerických tour si svoje role zopakují na Broadwayi nebo když skončí jeden „run" (jedno první obsazení které neustále hraje), můžou se vrátit do dalšího „runu". Idina Menzel se tak objevila v londýnské adaptaci Wicked a Američané si pro změnu vypůjčili Britku Kerry Ellis, která hrála v Londýně, kam se následně vrátila a hraje Elphabu i v součanosti. Kromě USA a Londýna můžete Wicked vidět i v Austrálii a Japonsku, ale hlavně v německém Stuttgartu pod názvem Wicked - Die Hexen von Oz.

Postavy z muzikálu Wicked pak můžete znát z filmu Čaroděj ze země Oz. Dorotka tam potkává Glindu a jejími pomocníky jsou Strašák (Fyiero), Zbabělý lev a Plechový dřevorubec (Boq). Zbabělý lev je v muzikálu také, je to lev, kterého Fyiero s Elphabou osvobodí v jedné ze scén.

Proč má Wicked tolik fanoušků? Hrdinkou je tu dívka, která je díky své barvě kůže outsiderem mezi vrstevníky, nemilována otcem, vyrůstala bez matky a neustále trpí výčitkami kvůli své postižené sestře. Elphaba není totiž zlou z povahy, ale je „donucena" k tomu být zlá tím, že se otevřeně staví proti tomu, co se jí nelíbí. V tomto případě je to „týrání" zvířat.

Díky své povaze si však najde přátele a hlavně najde lásku. Možná, že právě ta naděje, že i když je člověk jakkoli odlišný, okolnostmi třeba dohnaný k tomu, aby byl zlý, má naději na to, že přece jen jednoho dne dosáhne té nejvyšší mety v lidském životě - získá lásku.

 

Nejznámější písně: Wizard and I, I am not that girl, Defying gravity, As long as you are mine, No good deed, For good

Foto: Tristram Kenton - www.wickedthemusical.co.uk a

http://www.freewebs.com/musicalwicked/imagegallery.htm

Komentáře k článku

avatar Zdeněk
0
 
 
Je to výborný Muzikál viděl sem ho v Měmecku a moc bych si přál aby byl uveden v Česku a moje nejoblíbenější písen je No good deed
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar MArek
0
 
 
Neviděl jsem celý muzikál, ale libí se mi píseň Defying Gravity.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Aurin
0
 
 
Na tento muzikál jsem narazil díky seriálu Glee kde ve dvou epizodach hrála Kristin Chenoweth. Od té doby mi doma muzikál hraje každý den. Kniha od Gregory Maquira už mi přišla ( češký překlad asi není nebo se pletu?). Rád bych se na muzikál vydal do Londýna. Nejoblíbenější Dancing through life, no one mourn the wicked, no good deeds, defying gravity
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Tropp
0
 
 
Muzikál je muj nejoblíbenější, viděla jsem ho v Londýne již 5x a ráda o něm vyprávím - rozhodla jsem se založit blog, kde o Wicked najdete vše:)

http://emeraldcityofoz.blog.cz/
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.