Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Broadwayský Frankenstein se objevil v Praze!

Stvoření s Frankensteinem vás vtáhnou do napínavého příběhuVe čtvrtek 4. dubna 2024 se v Divadle Na Prádle odehrála dlouho očekávaná premiéra broadwayského muzikálu Frankenstein, my jsme se na představení s Musicalnetem přišli podívat hned následující den v pátek 5. dubna. Zcela zaplněný sál byl předzvěstí velkého zájmu publika, a nutno přiznat, že bylo účinkujícím opravdu velkou podporou. Muzikál Frankenstein je totiž v našich krajinách zcela ojedinělým projektem, neboť vznikl z nadšení party mladých lidí, kteří místo trávení času u počítačových her, dva roky ve svém volném čase pilně zkoušeli muzikál a pomalými kroky se přiblížili k vytouženému cíli – premiéře.

Režisérka Linda Keegi Lopatková a jedna z producentek Adéla Kusáková přivítaly diváky a poděkovaly sponzorůmProducentkou a režisérkou projektu je Linda Keegi Lopatková. Keegi se věnuje hudbě a zejména zpěvu už od školky. Už tou dobou měla potřebu svět kolem sebe režírovat a měnit k lepšímu. Založením Studia Dendrion a projektem Frankenstein, který je doposud největší a nejodvážnější z jejích šílených nápadů, si plní svůj dávný sen. Získala licenci a spolu s Jendou Čížkem (Viktor Frankenstein) přeložila libreto muzikálu do češtiny. Role koproducenta se ujala Adéla Kusáková. V úvodu obě děvčata poděkovala všem jednotlivcům, kteří jim dobrovolně přispěli, a tím se zasloužili o to, aby se muzikál Frankenstein mohl vůbec realizovat. Ale to už se publikum nemohlo dočkat prvních tónů a písní.

Kapitán Robert Walton objeví Frankensteina jako trosečníka na ledové kře, a ten mu vypráví svůj neuvěřitelný příběhNejprve se pojďme seznámit s dějem muzikálu. Celý příběh uvádí kapitán Robert Walton, který se roku 1793 na své cestě k severnímu pólu setká s vyčerpaným a na smrt zesláblým Viktorem Frankensteinem. Ten mu na sklonku svého života vypráví svůj děsuplný příběh, který jej nakonec dovedl až sem, za polární kruh. Viktor se narodil v roce 1762 jako geniální dítě. Dětství prožil v Ženevě společně s Elizabeth, chráněnkou rodiny Frankensteinových, svým nejlepším přítelem Henrym, mladším bratrem Williamem a jeho chůvou Justine Moritzovou. V roce 1787 je Viktor přijat ke studiu přírodních věd na Univerzitu v Ingolstadtu. Předčasná smrt jeho matky Viktora přiměje hlouběji se zabývat výzkumem spojeným s oživením mrtvých organismů.

Viktor Frankentstein začíná studovat na univerzitěNa Ingolstadské univerzitě se Viktorovi podaří jeho výzkum dokončit a oživit uměle vytvořené tělo. Vzápětí se však svého výtvoru natolik zhrozí, že raději podpálí celou laboratoř i se stvořením uvnitř a uteče pryč. Stvoření však požár přežije a o několk měsíců později se s Viktorem setkává, aby mu vypovědělo svůj životní příběh. Viktor se dozvídá, že se pro svůj vzhled setkalo pouze s odporem, nenávistí a zděšením, z čehož viní Viktora. Ze vzteku k Viktorovi pak zabilo jeho mladšího bratra Williama a pomocí falešných důkazů zajistilo, že byla z vraždy obviněna jeho chůva Justine. Nyní přichází s požadavkem, aby Viktor ukončil jeho samotu tím, že vytvoří druhé stvoření, ženu.  

Henry rozmlouvá Viktorovi nápad oživit pro stvoření JustineViktor nakonec svolí, ale při práci se ho jeho nejlepší přítel Henry pokusí zastavit, a proto stvoření Henryho zabije. Viktor vzápětí zabije ženu, kterou právě pro stvoření oživil. Stvoření později zapříčíní smrt Viktorovy nevěsty Elizabeth a nepřímo i Viktorova otce, přičemž Viktorovi nezbyde již nikdo z jeho blízkých. Vydává se proto za stvořením ve snaze jej zastavit, což Viktora dostane až za polární kruh, kde se setká s kapitánem Waltonem. Ten je svědkem posledního setkání Viktora a stvoření před jejich smrtí, při němž se ti dva nakonec usmíří. Po zhlédnutí představení se člověk musí hluboce zamyslet nad smyslem života i nad harazdováním vědy s šílenými pokusy, dotýkajícími se hraním si na Boha. A tento dojem k zamyšlení se souboru podařilo vzbudit dokonale.

Publikum odměnilo soubor dlouhým potleskem ve stoje Představení se velmi vydařilo a publikum herce odměnilo dlouhým potleskem ve stoje. Nenechte si tento ojedinělý projekt ujít, soubor si rozhodně za svoji snahu, plné nasazení, a v neposlední řadě i za své výkony, zaslouží obdiv a podporu. Vstupenky jsou v předprodeji na platformě GoOut, a zatím se budou konat ještě 11. a 12. dubna 2024 v 19 hodin v Divadle Na Prádle. Poslední představení se odehraje 14. dubna v Modrém domě, Na Špejcharu 291/3, Praha – Letná, kde soubor muzikál nazkoušel. Prodloužení licence je v jednání, tak se nechme překvapit, zda Frankenstein znovu dorazí.

 

Galerie z představení 5. 4. 2024
Frankenstein oživuje mrtvé tělo a dává život stvoření Elizabeth marně píše své dopisy Viktorovi, které zůstávají bez odpovědi O Viktorova bratra se stará chůva Justine Viktor Frankenstein si bere Elizabeth
Jan Čížek ztvárnil Viktora Frankensteina na výbornou Stvoření po Viktorovi žádá, aby mu oživil družku, aby nebyl na světě tak sám Všichni mají ze stvoření strach Stvoření na konci odchází s tělem Viktora Frankensteina do mrazivé polární noci
Otce Viktora Alphonse Frankensteina ztvárnil Jiří Jung, který vládne obdivuhodným basem Při děkovačce si hlavní dva představitelé Jan Čížek a Štěpán Bohumil Horák padli do náruče Společná fotka celého souboru, velkou pochvalu si zaslouží dětští představitelé Tomáš Bartůněk, Ema Fialová a Viktorie Marešová Michal Škvor musel autorce představení osobně pochválit

 

Postavy a obsazení 5. 4. 2024
Viktor Frankenstein, geniální mladý vědec Jan Čížek
Frankensteinovo Stvoření, předmět Viktorova velkého experimentu Štěpán Bohumil Horák
Elizabeth Lavenzová, Viktorova snoubenka Kateřina Hájková
Henry Cletval, Viktorův celoživotní přítel Marek Novák
William, Viktorův desetiletý bratr Tomáš Bartůněk
Justine Moritzová, Williamova chůva Adéla Formánková
Alphonse Frankenstein, Viktorův otec Jiří Jung
Caroline Frankenstein, Viktorova matka Martina Líbalová
Chudý stařec z chatrče Adam Pospíšil
Agatha, dcera slepého starce Luisa Dudáková
Kpt. Robert Walton, námořní kapitán a průzkumník Ondřej Mančík
Malý Viktor (7 let) Tomáš Bartůněk
Malá Elizabeth (7 let) Ema Fialová
Malý Viktor (14 let) Viktorie Marešová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.