Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Ceny Thálie 2023 byly rozdány

Večer zahájil předseda Herecké asociace Ondřej KepkaPánové oblékli smokingy, dámy večerní róby a jubilejní 30. ročník Cen Thálie mohl v naší Zlaté kapličce v sobotu 30. září 2023 začít. Nominace odtajnil prezident Herecké asociace Ondřej Kepka na tiskové konferenci 26. září, a rovněž představil i s předsedy jednotlivých odborných porot. Mimořádně byla letos udělena jedna cena za celoživotní mistrovství navíc v oboru muzikál a opereta, až do posledního momentu byli diváci v napětí, kdo získá Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi, Ceny pro mladého činoherce do 33 let a Ceny České akademie divadelníků. Slavnostní večer z Národního divadla přenášela v přímém přenosu tradičně Česká televize na programu ČT 1. Ceny v podobě barevných skleněných váz podle návrhu Bořka Šípka vyrobila sklárna LASVIT AJETO ze severočeské Lindavy. 30. ročník Cen Thálie se konal 30. den měsíce září, takže se to hezky propojilo. Pojďte se nyní na průběh tohoto slavnostního a jedinečného večera společně podívat.

Slavnostním večerem provázela Světlana WitowskáÚvodního slova se ujal ze záznamu ředitel Národního divadla Jan Burian. Potom již diváci uvítali na jevišti moderátorku Světlanu Witowskou, která na úvod vyjmenovala divadla, která získala za třicet let trvání udílení Cen Thálie nejvíce ocenění, Národní divadlo Praha 54, Národní divadlo Brno 24, dalšími scénami, které patří k rekordmanům v získávání cen, jsou Divadlo Moravskoslezské a Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, padesát scén v České republice je držitelem alespoň jedné Ceny Thálie. Předávání cen tradičně podpořilo Ministerstvo kultury, záštitu akci udělil ministr kultury Martin Baxa.

Cenu pro umělce do 33 let obdržel Viktor KuzníkSlova se pa ujal předseda Herecké asociace Ondřej Kepka, aby předal cenu pro herce do 33 let, kterým se stal Viktor Kuzník z Národního divadla Brno. Potom byl na jeviště pozván baleťák Jan Fousek, aby předal ceny v oboru Balet, tanec a pohybové divadlo. Za ženský výkon nominovány Helena Arenbergerová, Nikola Márová a Aya Okumura. Za mužský výkon byli nominováni Francesco Fasano, Viktor Konvalinka a Matěj Šust. A mléčně bílé Cenu Thálie si z rukou Jana Fouska s radostí převzali dojatá Helena Arenbergerová a Matěj Šust. Krásnou průhleně žlutou Cenu Thálie za celoživotní mistrovství si převzala Miroslava Pešíková.

Ceny v oboru Činohra předávala Taťjana MedveckáOndřej Brousek, který v minulosti obdržel dvě Ceny Thálie mimo televizní obrazovku, se potom ozval z éteru. Cenu v oboru Činohra předala držitelka dvou Cen Thálie Taťjana Medvecká. Ondřej Brousek s ní vedl vtipný rozhovor, který zakončil větou: „Ještě že to máme předtočené...“, čímž všechny diváky opravdu pobavil. A pak již došlo na předávání cen. Na řadu přišel obor Činohra. Za ženské výkony byly nominovány Karolína Baranová, Táňa Malíková a Lenka Schreiberová. Po chvíli napětí byla vyhlášena jako vítězka Karolína Baranová a převzala si cenu ve fialovém provedení. Za mužské výkony byli nominováni Petr Kubes, Martin Pechlát a Ivan Trojan. Pak se k Táně na jevišti přidal Ondřej Brousek osobně a cenu si nakonec odnesl Martin Pechlát.

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství převzala Daniela KolářováCenu za celoživotní mistrovství v oboru Činohra přišel předat několikanásobný moderátor Cen Thálií Antonín Procházka Daniele Kolářové, kterou publikum odměnilo nekonečně dlouhým potleskem ve stoje, což Daniele vehnalo slzy do očí. Pro další Cenu Thálie za celoživotní mistrovství si přišel Stanislav Šárský, který si rovněž vysloužil dlouhý standing ovation. Poté ze záznamu promluvil Zdeněk Svěrák. Mimořádnou cenu Akademie divadelníků přišel předat ministr kultury Martin Baxa a odnesl si ji dramatik, spisovatel Milan Uhde. I jeho publikum uctilo potleskem ve stoje. Generální ředitel ČT Petr Dvořák. Cenu za šíření divadelního umění v televizi pro Marii Louckou přišla převzít z rukou generálního ředitele ČT Petra Dvořáka sestra laureátky Hana Loucká.

Cenu v oboru Loutkové divadlo převzal Jiří Kniha z rukou Radky Pavlovčinové a Bratrů nadějeV kategorii Alternativní divadlo byli tentokrát bez rozdělení na mužské a ženské výkony nominováni Vojtěch Franců, Halka Jeřábek Třešňáková, Andrej Lyga, Becka McFadden a Martin Talaga. Světle zelenou Cenu Thálie předaly herečka Lucie Trmíková a Svatava Barančicová z Nadace Život umělce a odnesla si ji Becka McFadden. V kategorii Loutkové divadlo byli nominováni umělci podobně jako v kategorii Alternativního divadla bez rozlišení ženských a mužských výkonů. Kandidáty pro Cenu Thálie se stali Kristýna Franková, Jiří Kniha, Jazmína Piktorová, Luděk Smadiš a Petr Vydarený. Cenu přišli předat Bratři naděje – Gustav Hašek, Radka Pavlovčinová, Dalibor Mucha, Lubomír Nohavica, Martin Švec a Tomáš Vychytil a odnesl si ji šťastný Jiří Kniha.

Cenu Thálie v oboru Opera si odnesla Arnheiour EiríksdóttirSvětlana Witowská divákům připomněla , že umělci Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Ivan Kusnjer jsou drželi dokonce tří Cen Thálie. A právě poslední z nich měl tu čest předat cenu v oboru Opera. Za ženský výkon byly nominovány Petra Alvarez Šimková, Arnheiður Eiríksdóttir a Michaela Zajmi. Vínově zbarvenou cenu si za velkého potlesku sálu z rukou Ivana Kusnjera převzala Arnheiður Eiríksdóttir, která pronesla dojemnou řeč v češtině. Za mužský výkon byli nominováni Jaroslav Březina, Aleš Briscein a Svatopluk Sem. Ředitel Intergramu Ludvík Bohman vyhlásil vítěze Jaroslava Březinu. Krásnou hnědě zbarvenou cenu za celoživotní mistrovství si pak odnesl Jan Hladík, kterého publikum také odměnilo potleskem ve stoje.

Z Ceny Thálie v oboru Muzikál se radovala Hana Holišová, převzala ji z rukou Lumíra OlšovskéhoPoté moderátorka představila dva laureáty Cen Thálie Petra Štěpána, který je držitelem ceny za činohru i muzikál a Hanu Fialovou, která publikum pozdravila ze záznamu. Cenu v oboru Muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry přišel předat další dvojnásobný laureát režisér Lumír Olšovský z Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Za ženský výkon nominovány Hana Holišová, Michaela Horká a Petra Janečková a z ceny se nakonec radovala Hana Holišová, kterou obdržela za roli Marty Kubišové v inscenaci Marta, kterou uvedla Letní scéna Divadla Kampa. Za mužský výkon byli nominováni Libor Matouš, Milan Němec a Tomáš Savka a cenu si odnesl posledně jmenovaný. Za celoživotní mistrovství v oboru Muzikál získal Cenu Thálie František Zacharník, převzal ji jeho kolega, laureát se omluvil ze zdravotních důvodů.

Z ocenění za celoživotní mistrovství v oboru Muzikál se upřímně těšil Jiří SuchýUkázkou na plátně z Divadla Semafor, kde jsme si připomněli Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, a vzápětí se na jevišti objevil Jiří Suchý osobně, aby si převzal Cenu za celoživotní mistrovství, ze které měl upřímnou radost. Nakonec se na pódium vrátil ještě jednou předseda Herecké asociace Ondřej Kepka s velkým závěrečným překvapením. Poprvé za třicetiletou historii předávání Cen Thálie putovala cena do zahraničí. Cenu za mimořádný přínos v oboru Činohra si přišla převzít herečka Emília Vášáryová. A to byla již závěrečná tečka za jubilejním 30. ročníkem předávání Cen Thálie a my se můžeme těšit, co nám přinese příští ročník. Všem oceněným umělcům srdečně gratulujeme!

 

 Galerie z předávání Cen Thalie
Radce Pavlovčinové to v levandulových šatech moc slušelo Slavnostního večera se zúčastnil také zpěvák Tomáš Vaněk s manažerkou Petrou Srbovou V čestné lóži se zabydleli Jitka Molavcová a Jiří Suchý Evu Burešovou doprovodil její partner Přemek Forejt
V publiku usedl i režisér David Cody Cenu v oboru Činohra si odnesl Martin Pechlát Ceny Thálie v oboru Činohra předával režisér Antonín Procházka Hana Holišová měla ze svého úspěchu obrovskou radost
Holišová cenu získala za roli Marty ve stejnojmenném představení na Letní scéně Divadla Kampa Cenu Thálie v oboru Muzikál za muže si radostně odnášel Tomáš Savka, na předání ho doprovodila jeho manželka Mimořádnou cenu pro zahraničního umělce obdržela herečka Emília Vášáryová Jiří Suchý měl z ocenění upřímnou radost

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.