Zpěvačka a šansoniérka Naďa Válová oslavila své 45. narozeniny ve čtvrtek 23. května 2024 v 19 hodin v Majakovského sále v Národním domě na Vinohradech velkolepým koncertem, se spoustou skvělých hostů. Moderátorského mikrofonu se ujal sportovní komentátor České televize Jan Smetana a poděkoval divákům, že dali přednost dnešnímu koncertu před vysíláním hokejového utkání, kde náš národní tým hrál o postup do finále. Naďa Válová kromě diváků přivítala osobně i textaře Michala Horáčka, který ji vlastně objevil pro hudební svět a dal jí příležitost zazpívat si na CD Naďa & Basic Černá, Český kalendář, Ohrožený druh a v lyrikálu Kudykam.
Protože jsme o Nadě Válové ještě na našem webu větší článek nepsali, možná by se naši čtenáři o této zajímavé interpretce rádi dozvěděli pár informací. Naďa Válová je česká šansoniérka s velmi osobitým hlasem, textařka s vlastní autorskou tvorbou, učitelka a propagátorka netradiční výuky zpěvu. Rodačka z Příbrami dnes žije v Praze, je vdaná a má dva syny. Naďa zpívá od svých tří let, v šestnácti letech založila svou první kapelu a o deset let později v roce 2005 se zúčastnila druhé řady celostátní pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar, ve které zaujala Michala Horáčka. Ten ji vzápětí seznámil s Petrem Hapkou, Michaelem Kocábem a dalšími zpěváky české populární hudby.
V následujících letech vystřídala několik občanských zaměstnání, aby se uživila (prodavačka, servírka apod.), a připravovala se na pod vedením svých mentorů na profesní dráhu zpěvačky i učitelky zpěvu. Tvrdou „školu života“ zúročila ve společných projektech, které získaly divácký ohlas i ocenění. Šlo zejména o Horáčkův projekt Ohrožený druh, který měl premiéru ve Švandově divadle v Praze v září 2009. Projekt vytvořit desku s různými autory a interprety vznikl již v roce 2003 a album vyšlo na podzim roku 2008. Na jeho konečné podobě se podíleli Petr Hapka, Jarda Svoboda, Milan Vyskočko, Hana Robinson, Ivan Hlas a skupina Čechomor a účastnily se ho méně známé zpěvačky, kromě Nadi Válové i Hana Robinson, Natálie Kocábová, Tereza Nekudová a další.
Album bylo přes tři měsíce v čele tuzemské hitparády nejprodávanějších nahrávek. Získalo prestižní hudební ceny Deska roku pro nejprodávanější Album roku 2008 při udílení hudebních cen Anděl a v roce 2009 ocenění platinovou deskou za 30 tisíc prodaných kusů. Příběhy vyprávěné z ženské perspektivy – od maturantky po důchodkyni – dostaly název Ohrožený druh podle jedné z písní a podle Michala Horáčka se nevztahuje primárně k ženám. „Ohroženi jsme všichni, protože jsme tak omylní lidé, křehcí a vratcí," uvedl Horáček. Dalším úspěšným projektem Michala Horáčka byl lyrikál Kudykam, z nichž některé texty zhudebnil Petr Hapka. Uváděn byl nejprve od 21. října 2009 do 16. ledna. 2011 ve Státní opeře Praha, a poté v Janáčkově divadle v Brně. Naďa Válová hrála v lyrikálu postavu Cizí ženy.
První sólové album Nadi Válové album vydáno ve spolupráci s Bárou Basikovou v roce 2019 a nese název Černá. Jsou na něm písně několika autorů na texty Michala Horáčka. Výběr písní nebyl náhodný, zohlednil osobitou interpretaci Nadi Válové a její pěveckou zkušenost i životní příběh. Přála si zařadit Hapkovu píseň „Havrani na sněhu“, což je skladba na pěti tónech. Nové písně vybrala producentka Bára Basiková tak, aby ladily s Hapkovými a aby vynikl hlas i Nadin výraz. Písně v minimalistickém aranžmá byly nahrané bez střihu, interpretka je na mikrofon nazpívala vcelku. Na debutantku, která má minimální zkušenosti se studiovou prací, to byl úžasný výkon.
Dalším Nadiným počinem byl hudební projekt s názvem Díky vám z roku 2023. Obsahuje ve čtrnácti skladbách převzatých neznámých písní z různých zemí rozmanité lidské prožitky (radost, smutek, ztrátu, rozvod, svatbu, zrození, smrt, lásku). Byly vybrány bez ohledu na původ, rozhodovaly pocity a emoce z každé dané skladby tak, aby to odpovídalo současnému hudebnímu rozpoložení interpretky. Album je laděné do rockových a lyrických balad s velkým hlasovým rozsahem, doprovázených vlastní kapelou ve složení kytara, klavír, baskytara a bicí, ve dvou písních zazní housle a saxofon. Jde o textařsky spektrální album s autorskými texty interpretky, texty Vlada Gryze a dvěma šansony z pera Michala Horáčka. Celé album je laděno do melancholie, smutku a hlubšího prožitku.
Kromě sólové hudební kariéry se Naďa Válová věnuje i výuce zpěvu vlastní pěveckou technikou. Netradiční výuka zpěvu v její škole postupuje metodou postupných kroků a učí základům potřebným ke zdravému zpěvu všechny, pro které je zpívání životní potřebou. S odborným vedením, zkušenostmi a společnou láskou k hudbě dokáže Naďa odstranit špatné návyky a ukázat správné, které si frekventanti jejich kurzů postupně osvojují. V Příbrami vede Naďa Válová skupinu žáků s handicapem. Jde o klienty sdružení Alka, o.p.s., se kterými kromě muzikoterapie připravuje různá veřejná vystoupení, jako například AlkaFEST, vánoční představení v příbramském Junior klubu, nebo Muzikobraní. Členové sdružení Alka Viky, Libor, Jakub, Martina, Jakub, Jirka, Monika, Katka a Petr si mohli zazpívat právě i na narozeninovém koncertě Nadi Válové v Národním domě.
Koncert byl koncipován jako vzpomínka a průvodce devatenácti lety pěvecké i pedagogické činnosti Nadi Válové. Nejprve Naďa uvítala Michala Horáčka, který stál na začátku její pěvecké kariéry, a usedl na čestné místo v první řadě. Legendární píseň Golden Kids „Nestůj a pojď“ zazpívali pod vedením Nadi na úvod handicapovaní žáci souboru ALKA. Jako druhou zazpívala Naďa sólově píseň „Gabriel“. Potom už Naďa začala zvát na jeviště své hosty. Jako první z nich zazpívala Kateřina Marie Tichá píseň „Dorian Gray“ od Hany Hegerové, jako druhý přišel zazpívat Jan Maxián píseň „V penzionu Svět“ z lyrikálu Kudykam.
Velkým a milým překvapením byl třetí Nadin host Petr Malásek, který ještě nedávno chodil po svém úraze na kole s oběma rukama v sádře, a tak skladba „Bezejmenný mezi nezvěstnými“ byla vlastně jeho prvním veřejným vystoupením po uzdravení. Jako další píseň si Naďa za klavírního doprovodu Petra Maláska zazpívala píseň „Krev a šroubky“, která vyšla na albu Černá. K další skladbě „Jak ten chlap se na mě dívá“ si Naďa přizvala zpěvačku Lenku Novou, duet pochází z CD Ohrožený druh, původní hudbu napsal Paolo Conte. Lenka Nová pak přidala jako dárek oslavenkyni sólově píseň „Na hotelu v Olomouci“.
Klavíristka a Nadina dlouholetá spolupracovnice Hana Robinson pak zahrála na klavír skladbu „Bellissima“. Jako další host vystoupila společně s Naďou Tereza Nekudová v písni „Tramtárie“, ke které složila hudbu Hana Robinson, a otextoval ji Michal Horáček. K interpretaci písně „Ohrožený druh“ byla původně pozvána Věra Nerušilová, ale nakonec se pro svůj věk (je jí 93 let) z vystoupení omluvila, a tak ji zastoupila Tereza Nekudová, a píseň zazpívala společně s Naďou. Následovala patnáctiminutová pauza, ve které se návštěvníci koncertu mohli osvěžit ve foyeru koncertního sálu.
Po přestávce jsme si všichni mohli zavzpomínat na nezapomenutelného šansoniéra Františka Segrada skladbou „Praha za Frantu“, se kterým se Naďa setkala v lyrikálu Kudykam. Od autorů Hapka/Horáček pak Naďa přednesla krásnou píseň „V úzkých“. Jako další gratulant přišla na jeviště zpěvačka Hana Holišová, která přinesla Nadě jako dárek vlastnoručně vypěstovanou levanduli a zazpívala jí píseň „Všechno nejlepší“. Poté se jeviště zaplnilo pěveckým sdružením Sboři, které Naďa vede a který doprovodil svým zpěvem Xaviera Baumaxu, společně zazpívali píseň „Hospůdka páté cenové skupiny“. Původně ji napsal a zpíval osobně Petr Hapka s názvem „Buřty, pivo, nenávist“.
Potom Naďa zavzpomínala na příběh s Michalem Horáčkem, kdy zapomněla text a zazpívala píseň „S cizím chlapem v cizím pokoji“. Tentokrát ovšem text nezapomněla, a tak si vysloužila uznalý potlesk. Jako další milý host přispěchala zpěvačka Lucia Šoralová, aby Nadě k narozeninám zazpívala za doprovodu akordeonu „Můj milý mi málo milý je“. Naďa pak zazpívala dvě sólové skladby, první z nich byli „Havrani na sněhu“ z Kudykamu, a druhá píseň „Merilyn“ mnohé diváky překvapila. Pro Naďu ji napsal Michal Horáček, ještě nikdy nevyšla na CD, a všechny přítomné zasáhla svou hloubkou i procítěnou interpretací.
Jako další host přišel na jeviště s písní „Hladiny“ z Kudykamu zpěvák Ondřej Ruml a se zpěvem mu opět pomohli Sboři, společně píseň vyzněla přímo fenomenálně. V duchu lyrikálu Kudykam se pak koncert odvíjel až do konce. Další host Honza Roušar přinesl Nadě jako dárek peříčko z premiéry Kudykamu, a zazpíval skvělou píseň „Individualita“. Poté se jeviště zaplnilo všemi interprety, aby společně zazpívali poslední píseň koncertu „Štěstí je krásná věc“. Sólových partů se ujali Ondra Ruml a Honza Roušar, doprovodili je Sboři a členové sdružení Alka a zpíval s nimi i celý sál. Potlesk ve stoje nebral konce a Naďa se topila v přívalech květin a dárků. Nakonec došlo i na přídavek v podání samotné oslavenkyně – brilantní „Tante cose da veder“ z Kudykamu. Koncert se opravdu vydařil a my za naši redakci přejeme Nadě hodně zdravíčka, a mnoho dalších krásných písní a úspěšných koncertů do dalších let!
Komentáře k článku