Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Spring Awakening aneb jak se v Brně probudí jaro

V dalším dílu naší osvěty o zahraničních muzikálech se budu věnovat současnému hitu a to Spring Awakening (Probouzení jara). Tento muzikál nedávno skončil (přes velký zármutek skalních fanoušků) na Americké Broadwayi tak na londýnském West Endu, hraje se nebo se hrál i ve Švédsku, Rakousku a v dalších zemích. Českou premiéru chystá i Městské divadlo Brno.

The Bitch of living (Moritz - Blake Bashoff a chlapci)Spring Awakening je muzikál, který čerpá z „prehistorické" divadelní hry a to konkértně z německého originálu z roku 1891 od Franka Wedekinda. Původní hra byla v Německu zakázána kvůli kontroverzním námětům, ke kterým v té (a lecky i v dnešní) době patřil sex, masturbace, znásilnění a sebevražda.

Autorem hudby ke Spring Awakening je Duncan Sheik, autorem textů a scénaře pak Steven Sater. Pro Sheika i Satera je Spring Awakening broadwayským muzikálovým debutem. Muzikál samotný vznikal sedm let, než byl konečně představen v roce 2006 v divadle Eugena O´Neilla na americké Broadwayi. Muzikál získal osm cen Tony, mimo jiné pro za hudbu, text, původní hudbu a režii.

A o čem to „probouzení jara" je? Wendla, mladá dívka na konci 19. století v Německu naříká nad tím, že jí matka nevybavila do života tj. že ji neprozradila jak se na svět berou děti a jak je to mezi mužem a ženou.

I believe - Wendla a Melchior (Eryn Murman a Kyle Riabko)Na lekci latiny jsou chlapci od dívek odděleni. Moritz, sexuálně frustrovaný muž, usne během hodiny. Další chlapec, Melchior, se ho snaží před učitelem bránit. Moritz se Melchiorovi svěří, že má erotické sny. Melchior, který má znalosti z knih, mu půjčí publikaci, aby se poučil.

„Nepoučení" mladí lidé se snaží dozvědět něco o sexu a jedna z dívek se přizná, že jí otec zneužívá a její matka to buď neví nebo nechce vědět. Moritz propadne u zkoušek a je rodiči vyhozen na ulici. Wendla s Melchiorem se spolu vyspí, nevěda nic o případných následcích.

Moritz, frustrován zradou celého okolí, se zastřelí. Na pohřbu obviní Melchior Moritzova otce, že na něj byl přiliš přísný. Moritzovi rodiče zase viní ze sebevraždy Melchiora. Wendla onemocní a její matka jí zatají, že je těhotná. Wendla je šokována, protože díky své nevědomosti a nepoučenosti nic netušila. Matka jí donutí jít na potrat. Mezitím se o všem My junk - dívky z companydozvídá Melchior a chce potratu zabránit. Když se dozví, že Wendla během potratu zemřela, chce se také zabít. Zjeví se mu ale duch Moritze a Wendly a ti ho nabádají, aby se nevzdával a žil dál.

Na americké Broadwayi mělo Spring Awakening nevídaný úspěch možná i díky tomu, že se tamnější mládež leckdy mohla s postavami ztotožnit. V USA totiž stále existují náboženská klišé o nevhodnosti předmanželského sexu a tabuizování některých témat jako je masturbace, homosexualita nebo incest.

Mladí herci jako Jonathan Groff, Matt Doyle, John Gallagher jr. (získal za roli Moritze cenu Tony) nebo Lea Michele se stali idoly mládeže a zástupy fanoušků si užívají amerického turné Spring Awakening. Stane se brněnské uvádění tohoto muzikálu dalším kultem jako například Hair nebo Rent?

Výhodou také bylo, že na Wendla a Melchior (Eryn Murman a Kyle Riabko)Broadwayi hráli své role opravdu mladí lidé (v průměru kolem dvaceti). Pro zajímavost: Jennifer Damiano, letos nominována na cenu Tony, byla obsazena jako čerstvě šestnáctiletá. Byla členkou company a understudy na všechny ženské role kromě Wendly. Roli Wendly nemohla hrát kvůli scéně sexu s Melchiorem, protože v USA se smí "odhalovat" na jevišti až od sedmnácti.

Nejznámější písně: The Bitch of living, Totally fucked, Mama who bore me reprise, Whispering, Dont do sadness/Blue wind…

Neznámější interpreti: Jonathan Groff, Matt Doyle, Kyle Riabko,Blake Bashoff, Lea Michele, Alexandra Socha, Gerard Canonico, Hunter Parrish, Matt Shingledecker, Lauren Pritchard a spousta dalších

Foto: www.springawakening.com, autor neuveden

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.