Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Robinson Crusoe ztroskotal v Divadle Na Maninách

V hlavní roli Robinsona jsme viděli Radima SchwabaOd premiéry muzikálu Robinson Crusoe v Divadle Na Maninách uplynul již rok, premiéra se odehrála 16. září 2021. Byli jsme zvědaví, jak si představení za tu dobu sedlo a jak na nás bude působit po mnoha reprízách, proto jsme se na něj v pátek 30. září 2022 v 18 hodin vypravili. Obsazení v hlavní roli s Radimem Schwabem bylo více lež lákavé, atmosféra už při vstupu do divadla příjemná, a tak jsme se na muzikál opravdu těšili. A musím se přiznat, že jsme rozhodně nebyli zklamáni. Z představení jsme pro vás připravili reportáž, na kterou se teď můžete podívat. Připravili jsme pro vás i pěknou řádku fotografií, které najdete i článku i pod ním ve fotogalerii.

Roli spisovatele Daniela Defoe ztvárnil Marian RodenLibreto muzikálu napsal Ivan Hubač, líbivou hudbu zkomponoval Zdeněk Hrubý a krásnými texty ji opatřil skvělý Jan Krůta. Režie se chopil Václav Knop, kterého mohou diváci vidět i v alternaci role Daniela Defoe. Zastavit se musím u brilantních a nápaditých choreografií Tomáše Kuťáka, které jsem neocenila jen já, ale svým potleskem i diváci v sále - k nim se ještě později vrátím. Děj je oproti knize ozvláštněn - stojí totiž na nápadu dialogu Robinsona a spisovatele Daniela Defoe, na jehož základu se odvíjí celý příběh.

Velkou devízou představení je perfektně sehraná company

První polovina představení je plná vzpomínek Robinsona na své mládí a jeho milou Mary, na osudový odjezd Maryina bratra Malcolma na dlouhou a nebezpečnou obchodní plavbu, z níž se nevrátí. Robinson, který chce získat ruku Mary, splní podmínku jejího otce, a slíbí mu, že se vydá Malcolma hledat a že ho přivede zpátky domů. Mary chce po otci tuto podmínku zrušit, ale jeho zraněné srdce je neoblomné. Na této cestě však i tato otcova loď ztroskotá a Robinson se jako jediný zachrání na pustém ostrově, který tak pustý vlastně není, protože na něj občas přijíždějí lidojedi. Ale to Robinson zatím netuší.

Mladého Robinsona ztvárnil Martin Hucl

Robinson žije na ostrově sám, a zdá se, že svůj čas tráví právě dialogem se svým tvůrcem Danielem Defoe, který mu do cesty připravuje jen samé překážky a příkoří. Děj je prolínán odvíjením událostí v domovině Mary, které stárnoucí otec po letech marného čekání na syna i Robinsona mezitím dohodne svatbu s bohatým kupcem Thomsonem, aby ji zajistil do života. Ačkoli má Thomson o Mary velký zájem, Mary jeho city neopětuje, neboť stále miluje jen Robinsona, a nakonec mu přímo od oltáře uteče a uchýlí se před rozhněvaným otcem i ostudou raději do kláštera.

Mladou Mary si zahrála a zazpívala Kateřina HerčíkováMezitím si Robinson na ostrově stěžuje na svou samotu a dlouhé čekání na záchrannou loď, a tak mu Defoe do děje připíše divocha Pátka. Scény s Pátkem patří k těm nejveselejším a jsou v příběhu příjemným oživením. Nakonec na ostrov připlouvá loď s piráty, se kterými se Robinson musí utkat, aby pomohl kapitánovi získat loď zpět. Zastřelí muže, u něhož najde Malcolmův medailonek, domnívá se, že Malcolma zastřelil, a tak se vrací domů přesvědčen, že přání a podmínku otce Mary, že přivede Malcolma zpět, nesplnil.

Malcolm se loučí s otcem před nebezpečnou cestou na mořePo návratu domů se Robinson konečně setkává s Mary, která mu zůstala věrná a stále na něj čekala. Nakonec se nečekaně objeví i Malcolm, který se vrátil z cest sám už před rokem. Vypráví, že ho přepadli piráti a medailonek mu ukradli. Příběh má tedy happy end, všechno dobře dopadne a Robinson si Mary konečně může vzít za ženu. V hlavní roli Robinsona jsme viděli Radima Schwaba, kterému role vyloženě sedne a vtipné dialogy s Defoem si vyloženě užívá. Pěvecké příležitosti, které dostává, zvládá s grácií a šarmem sobě vlastním, ale některý divák by mohl mít dojem, že by si coby ústřední postava v díle zasloužil sólových písní víc.

Malcolma ztvárnil Petr UrbanJako spisovatele Daniela Defoe jsme viděli Mariana Rodena, který se své úlohy zhostil se ctí. Vtipné dialogy Defoea a Robinsona provázejí diváky celým dějem, který leckdy také posouvají nebo objasňují některé události. Hodně pěveckých příležitostí dostává Mary, a to jak mladá, tak starší. Mladou Mary tvárnila Kateřina Herčíková, starší Mary si zahrála Felicita Prokešová. Obě dámy zpívaly skvěle, jen musím znovu opakovat, že lyrických a zamilovaných písní by představení sneslo i trochu méně, aby dostala víc pěveckých příležitostí hlavní postava Robinson, ve kterých by hlas Radima Schwaba mohl vyniknout ještě lépe. 

Námořníci se vypravují na dalekou plavbu, na palubě je veseloPátka si zahrál Miroslav Hrabě a úlohu divocha si skutečně užíval. Při jeho výstupech se publikum válelo smíchy a bylo vidět, že i Radim Schwab coby Robinson si výstupy s Pátkem vychutnává. Zvláště vtipná je scéna, kdy Pátek uloví „králíka“ a nabídne ho Robinsonovi. Už při prvním pohledu je jasné, že se nejedná o žádného králíka, ale lidskou končetinu Otce Mary Wintera hrál Jaroslav Rusnák, i tato role prochází určitým vývojem, zpočátku přísný a neoblomný otec, nakonec dochází k poznání a odpuštění.

Daniel Defoe vypráví Robinsonův příběhMladého Robinsona ztvárnil Martin Hucl, který zpívá velmi dobře. V roli Thomsona jsme viděli nadaného Martina Schreinera, na kterém bylo znát, že ho Thomson úžasně baví, a tím, jak roli pojal, mohl uplatnit i svůj výborný smysl pro humor. O pěveckém výkonu ani nemluvě, Martin byl prostě skvělý a přesvědčivý. Bratra Mary Malcolma si zahrál Petr Urban, který v představení zase tolik příležitosti, kromě loučení před cestou na moře a vítání při šťastném návratu domů, nedostává. Ale i tak se své úlohy zhostil se ctí.

Mary zapřísahá otce, aby ji neprovdával za bohatého kupce ThomsonaVe dvojroli Robinsonovy matky a Abatyše jsme viděli Petru Slaninovou, která, ač se jedná o menší roličky, zpívala skvěle. V trojroli kněze, sluhy Defoea a kapitána Woolricha naplno uplatnil své všestranné herecké i pěvecké schopnosti Jaromír Holub. Malou, ale výraznou roli pasáka si zahrál a zazpíval Martin Pošta, který předtím ztvárnil ještě roli otce Robinsona - který ho od cesty zrazuje, neboť tuší, že by se jeho návratu vzhledem ke svému věku nemusel dožít - jenž se s ním ve snu přichází rozloučit. V maličké roličce Dívky jsme viděli Miu Klimkovou.

Nakonec se musím ještě jednou vrátit k company, která je nedílnou - a zde i velmi výraznou - součástí představení a svýmV roli bohatého nápadníka Mary Thomsona jsme viděli skvělého Martina Schreinera tancem a zpěvem dává muzikálu ten správný říz, ať už se jedná o rej divochů, nebo třeba tanec prostitutek. Pod vedením choreografa Tomáše Kuťáka, který vymyslel a zrealizoval skvělé choreografie, jejichž nápaditost a styl skvěle vyjadřují náladu jednotlivých scén, a spolu s light designem, hudbou, pěveckými výkony a herectvím tvoří velmi krásný útvar - totiž muzikál v takové podobě, kterou můžeme vidět na americké Broadwayi nebo Londýnském West Endu.

Pátek právě ulovil „králíka“Kromě schopnosti Tomáše coby choreografa musíme vyzdvihnout také jeho tanečníky a tanečnice, které si sám vybral, a kteří byli ochotni přijmout fakt, že tréninky budou tvrdé a budou bolet, aby pak na scéně a ve světlech vše vypadalo perfektně. Ti, co vše vydrželi, pak pod jeho vedením na jevišti předávají lidem v publiku krásu svého tanečního umění. Zajímavostí je také fakt, že i sám choreograf vystupuje jako řadový tanečník v představení a tak si také výkony jednotlivých členů taneční company kontroluje. Dnes se v company skvěle předvedli Veronika Sehnoutková, Dita Dvořáková, Šárka Kobzová, Kateřina Krčmová, Silvia Orfánusová, Kristýna Vorlíčková, Jakub Kloc, Matěj Kupčík, Tomáš Růžička, Sayon Keita, a již zmíněný Tomáš Kuťák.

Daniel Defoe právě Robinsonovi dopsal šťastné shledání s MaryVýsledný dojem z představení dokresluje celkem jednoduchá, ale účelná scéna Jaromíra Vlčka, která umožňuje rychlé střihy z prostředí pustého ostrova do vzpomínek ve městě. Kostýmy z výtvarné dílny Josefa Jelínka výstižně dokreslují jak jednotlivé charaktery postav z civilizovaného světa, tak postavy divochů a Robinsona samotného. Pokud by na představení člověk chtěl za každou cenu najít nějakou „mouchu“, nebo si všímat detailů, které jsou více méně bezvýznamné, tak možná trochu divně vypadá, když mají všichni divoši včetně otrhaného a zpustlého Robinsona hladce vyholené podpaží, ač jinak jsou zcela zarostlí, vousatí a s dlouhými vlasy. A černoch Pátek má navíc ještě krásně modré oči.

Robinson Crusoe je role pro Radima Schwaba jako ušitá

Zaujala mě třeba i taková malá vychytávka - kroužek na uchycení hůlky spisovatele Daniela Defoe na noze jeho stolu, aby hůlku nemusel odkládat na zem a v dalším obraze ji zase rychle zvedat. Ale to jsou opravdu bezvýznamné detaily, spíš takové „zajímavosti“, kterých si diváci v zadních řadách zřejmě ani nevšimnou. Pokud tedy chcete zažít něco opravdu nevšedního, dobrodružství, krásnou hudbu, zpěv i nádherný tanec, ale především skvělé herecké výkony, určitě se na Robinsona do Divadla Na Maninách vypravte, budete se zcela jistě výborně bavit a budete odcházet s dobrým pocitem, že jste své peníze za vstupenky neinvestovali zbytečně. Rozhodně představení doporučujeme!

 

 Galerie z představení 30. září 2022
„Pátku, lidské maso se nejí!“ Mary se uchýlí do kláštera, abatyši ztvárnila Petra Slaninová Miroslav Hrabě coby Pátek zvládá i náročná taneční čísla s company Pátek neváhá zavítat i mezi diváky
Martin Hucl coby mladý Robinson a Mary, kterou ztvárnila Kateřina Herčíková Kněz v podání Jaromíra Holuba žehná Malcolmovi před cestou na moře Robinson konečně získává přítele Pátka Starší Mary ztvárnila Felicita Prokešová
Svatba s Thomsonem se nevydaří, Mary uteče od oltáře Mary teskní po Robinsonovi a je odhodlaná zůstat mu věrná i proti vůli otce Rodiče Robinsona stárnou, matku ztvárnila Petra Slaninová, otce Martin Pošta  Robinsonovi se na ostrově čas i přes přátelství s Pátkem velmi vleče a stýská se mu po domově
Otce Robinsona ztvárnil Martin Pošta, ve snu se se synem přichází rozloučit, když cítí, že jeho čas se krátí Martin Pošta si zahrál také druhou roli pasáka s bujarou company prostitutek Skončí Mary mezi prostitutkami? Mary bude muset její otec od pasáka vykoupit, aby ji zachránil  
Obě Mary – Felicita Prokešová a Kateřina Herčíková s Martinem Schreinerem Martin Hucl, otec Winter Jaroslav Rusnák a Martin Schreiner při děkovačce Radim Schwab, Felicita Prokešová a Martin Hucl při děkovačce Představení Robinson Crusoe si vysloužilo dlouhý a nadšený potlesk

 

Obsazení 30. 9. 2022 vyznačeno tučně
Robinson Radim Schwab / Daniel Hůlka
Defoe Marian Roden / Václav Knop
Mary Felicita Prokešová / Elis Ochmanová / Lucia Jagerčíková / Ivana Jirešová
Pátek Miroslav Hrabě / Petr Urban
Otec Winter Jaroslav Rusnák / Milan Malinovský
Mladý Robinson Lukáš Randák / Martin Hucl / Josef Vágner
Thomson Martin Pošta / Martin Schreiner
Mladá Mary Šárka Vaňková / Marianna Polyaková / Kateřina Herčíková
Malcolm Martin Hucl / Petr Urban
Matka Robinsona, Abatyše Renata Podlipská / Petra Slaninová / Ivana Jirešová
Kněz, sluha, Woolrich Jaromír Holub / Bronislav Kotiš
Dívka Emily Ann Janečková / Mia Klimková / Natálie Němcová
Otec Robinsona, Pasák Rudolf Kubík / Martin Pošta
Dámská company Veronika Sehnoutková / Michaela Bártová / Marie Buriánková / Dita Dvořáková /
Šárka Kobzová / Kateřina Krčmová / Michaela Macháčková / Silvia Orfánusová /
Klára Šutovská / Kristýna Vorlíčková
Pánská company Tomáš Kuťá / Jakub Kloc / Matěj Kupčík / Tomáš Růžička / Michael Nováček / Jakub Hrubý /
Jakub Slovák / Sayon Keita / Jiří Federhans

 

Tvůrčí tým
Hudba Zdeněk Hrubý
Libreto Ivan Hubač
Texty Jan Krůta
Režie Václav Knop
Choreografie Tomáš Kuťák
Producent KVArt Production s.r.o. s Promotion s.r.o.
Kostýmní výtvarník Josef Jelínek
Asistent režie Jitka Jirsová
Asistent choreografie Veronika Sehnoutková
Sound design Jakub Lejsek
Light design Petr Částka
Šéf jevištní techniky Jakub Dostál
Stavba Jan Mikuška
Scénograf Jaromír Vlček
Produkce Tereza Zifčáková
Hlavní maskér Lukáš Bartoň
Maskérna Kristýna Chalupová, Kristýna Matunová, Marie Bucharová, Maria Pavlíčková
Garderoba Eva Vernerová, Marie Bucharová, Lenka Vavricová, Stárková, Stehlíková
Rekvizity Lenka Vavricová, Marie Bucharová
Inspice Jakub Dostál
Zvuk Jakub Lejsek, Jakub Weinstein
Světla Petr Částka, David Borovský
Jevištní technika Jakub Dostál, Vojtěch Krátký, Tomáš Mrština, Dominik Hradil, Prokop Martišek
Portaři Jana Kefurtová, Viki Volfová
Spotaři Eliška Žižková, Aneta Křivská

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.